POMIŃ »

Wszyscy wiemy jak ważną sprawą jest dobór odpowiednich butów dla dziecka. Wybór jest trudny , gdyż obecnie na rynku jest bardzo wielu producentów obuwia. Oczywiście są firmy znane na całym świecie, których produkty kupując mamy pewność, że takie buty spełniają wszelkie wymogi (z przyczyn oczywistych nazw firm nie podaję). Jednak przy zagłębieniu się choć troszkę w temat możemy wybrać towar spełniający nasze oczekiwania, a jednocześnie tańszy od butów renomowanych marek.

Postaram się napisać tu kilka zasad, którymi warto się kierować będąc na zakupach.

Warto szukać znaku „Zdrowej Stopy” nadawany butom, spełniającym ścisłe kryteria, przez Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w porozumieniu z Instytutem Matki i Dziecka. Znak ten przedstawia uśmiechniętą stopę na żółtym tle i umieszczony jest na podeszwie buta.

Cechy dobrego buta:

Najlepiej wybierać buty z materiałów naturalnych zapewniających właściwą termoregulację.

Cholewka wysoka, ale powyżej kostki nie jest regułą. Zbyt wysoka może ograniczać ruchy w stawie skokowym.

Sztywny zapiętek lub wgłębienie w wewnętrznej części obuwia (tzw zapewniające właściwe ustawienie pięty i stopy.

Obcas, szeroki (sięgający 1/3 długości buta) i niski

Podeszwa, elastyczna, dająca się łatwo zginać, antypoślizgowa, amortyzująca wstrząsy i nierówności twardego podłoża, nie utrudniająca naturalnych ruchów stopy przy chodzeniu.

Szeroki i usztywniony nosek. Dziecko musi swobodnie poruszać palcami w górę i w dół i jednocześnie na tyle wysoki, by nie naciskał od góry na palce.

Nie „docinamy” wkładek do butów, gdyż to może zniekształcić ich budowę i zaburzyć ich prawidłowe użytkowanie.

Obuwie dla dziecka powinno być nowe. Po starszym rodzeństwie buty mogą być zdeformowane i w pewnym stopniu wpływać na nieprawidłowości w budowie stopy.

Jeżeli mamy taki wybór, to obuwie sznurowane teoretycznie zapewnia lepszą stabilizację stopy.

Odpowiedni rozmiar buta (nie za duży i nie za mały, przesuwamy stopę jak najdalej do przodu – z tyłu powinno dać się wsunąć „mały palec”) pamiętamy też, że dziecku stopa rośnie dlatego często sprawdzamy czy są jeszcze dobre.

Buty powinny być wygodne dla dziecka.

 

Sylwester Kucharczyk

Mapa strony
Top