POMIŃ »

Znaczenie ruchu dla dzieci w wieku przedszkolnym

Wiek przedszkolny przypada na wiek od 3 do 6 roku życia. Jest to najważniejszy okres w rozwoju ruchowym dzieci. Zaobserwować możemy znaczny rozwój sprawności ruchowej przedszkolaków. Dzieci dzięki temu potrafią wykonać samodzielnie wiele skomplikowanych czynności, m.in.: mycie, ubieranie i rozbieranie się, jedzenie. Jest to czas, kiedy maluch ma silną potrzebę ruchu.

Dziecko nie może usiedzieć na miejscu, musi ciągle się ruszać. Niejednokrotnie zapomina o innych swoich potrzebach jak: np.: o jedzeniu – najważniejszy jest ruch. Dziecko ma ogromne pokłady energii, których często rodzice nie mogą pojąć.

Duże znaczenie w tym czasie ma przedszkole, ponieważ to w nim dziecko spędza większość dnia. Nauczyciel przez różnego rodzaju zajęcia, zabawy powinien zaspokajać „ głód ruchu”. Dziecko  w przedszkolu w większości się bawi. Program dydaktyczno – wychowawczy wprowadzany jest przez różnego rodzaju zabawy, gdyż wtedy przedszkolak szybciej przyswaja wiadomości. Im trafniejsze jest oddziaływanie nauczyciela, tym zdrowsze i radośniejsze jest dziecko. To nauczyciel przez różne formy ruchu zaspokaja te potrzeby. Ograniczenie dzieciom aktywności ruchowej może być czynnikiem stresogennym, powodującym zmiany w jego psychice (nerwice, choroby psychiczne).

Ukazując wielki wpływ przedszkola na zaspokajanie ruchu dzieci w wieku przedszkolnym, nie wolno zapominać o rodzinie. Rodzice często zapisują dzieci na różnego rodzaju zajęcia: naukę języków, basen, balet itp. Oczywiście jest to ważne, że chcą rozwijać talenty własnego dziecka, ale czasami robią to przez wyrzuty sumienia, gdyż jeśli zapiszą dziecko na wiele zajęć nie muszą poświęcać mu czasu, ponieważ kalendarz dziecka jest wtedy wypełniony po brzegi.

Czasami jednak małym nakładem finansowym też możemy uczynić, by dziecko było szczęśliwe. Wystarczy wyjść z dzieckiem na spacer np.: do lasu, parku; pojeździć z nim na rowerze czy pograć w piłkę. Jest to czas, kiedy nie dość, że dziecko rozwija się ruchowo to jeszcze może spędzić czas z rodzicami, którzy na ogół nie mają dla niego zbyt wiele czasu. Polecam takie rozwiązania, bo wtedy powstaje silna więź między dziećmi a rodzicami a to jest bezcenne i nie da się tego kupić.

Pozwólmy dzieciom na swobodną zabawę uczestnicząc w tym czynnie. W ten sposób wychowamy zdrowego i szczęśliwego człowieka.

Klaudia Rudnik

Mapa strony
Top